زائر سرای امام باقر و امام صادق (علیهما السلام)مشهد مقدس تحت اشراف دفتر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی (مد ظله)

شرایط و مقررات استفاده از زائرسرا

پذيرش فقط به صورت خانوادگي انجام مي شود که همه مي بايست از محارم باشند

 • از پذيرش به صورت مجردي ( فقط مرد يا زن ) و يا بصورت انفرادي معذوريم.
 • از پذيرش به صورت گروهي و اردوئي ( بیشتر از دو سوئیت همزمان ) معذوريم.

حداکثر پذيرش 5 نفر ( سرپرست + 4 نفر همراه ) مي باشد.

 • افراد بالای یک سال یک نفر محسوب خواهند شد و می بایست نام آنها جزء همراهان ثبت شود.
 • فقط نام کساني که در سيستم ثبت شده و توسط دفتر زائرسرا به تاييد رسیده باشد پذيرش خواهند شد، در غير اين صورت به هیچ وجه در زائرسرا پذیرش نخواهند شد.
 • پذیرش در زائرسرای مشهد مقدس فقط بر اساس شناسنامه افراد انجام می گیرد و از پذیرش با عقدنامه های موقت، کارت ملی، و مدارک دیگر معذوریم.
 • در صورت مغايرت اطلاعات سرپرست و همراهان با کارت شناسايي آنها، درخواست باطل و واگذار خواهد شد.
 • دقت فرمایید نام و نام خانوادگی سرپرست و تمامی همراهان می بایست به صورت کامل همراه با پسوند و پیشوند ثبت شده در شناسنامه نوشته شود. ( برای مثال سید علی حسیني با پيشوند سيد و یا محمد کاظمی فردوئی با پسوند فردوئی ). 

حداکثر مدت اقامت 7 روز و 6 شب و حداقل مدت اقامت 3 روز و 2 شب مي باشد.

 • مدت اقامت در ماه مبارک رمضان 11 روز و 10 شب مي باشد.
 • مدت اقامت در ایام شلوغ سال ( مثل سه ماه تابستان و تعطیلات نوروز ) حداکثر 5 روز و 4 شب می باشد.
 • ثبت نام نوروز و سه ماه تابستان فقط مخصوص طلاب می باشد

هر شخص ( به عنوان سرپرست يا همراه ) فقط يک بار در سال مي تواند از زائرسرا استفاده کند.

 • براي مثال اگر فردي در يکي از برج هاي سال 1400 استفاده کرده باشد، استفاده بعدي وي بايد در سال 1401 باشد.

رزرو هر برج ابتدا به صورت قرعه کشی انجام می گردد که پس انجام قرعه کشی در برج مربوطه، کاربرانی که نام آنها در قرعه کشی پذیرفته نشود و یا موفق به ثبت نام در قرعه کشی نشوند می توانند از قسمت "رزرو" در صورت وجود جای خالی یا انصرافی جهت رزرو اقدام نمایند.

ثبت نام در قرعه کشي :

جهت ثبت نام هر برج مي بايست دو برج قبل از آن ( از طریق اطلاعیه اعلام می گردد ) به سايت مراجعه و درخواست خود را ثبت کنيد. بعد از مهلت ثبت نام و بررسي صحت اطلاعات ثبت شده، نتايج قرعه کشي در روز تعیین شده اعلام و پذيرفته شدگان با مراجعه به دفتر زائرسرا در مهلت تعیین شده همراه با مدارک تمامي افراد جهت قطعي کردن رزرو اقدام خواهند کرد.

 • به طور مثال اگر شخصي متقاضي برج اسفند باشد، مي بايست جهت ثبت نام در قرعه کشي طبق اطلاعیه در مهلت تعیین شده به سايت مراجعه و درخواست خود را ثبت کند.
 • افرادي که نام آنها در قرعه کشي ثبت شده باشد و در قرعه کشي پذيرفته نشده باشند به هيج وجه امکان جابجايي با سایر درخواست هایی که در قرعه کشي پذیرفته شده اند را نخواهند داشت.
 • در صورت مشاهده ثبت نام بيش از دو سوئيت هم زمان، در هر مرحله از ثبت نام تمامي درخواستها باطل خواهد شد.
 • پس از ثبت نام در قرعه کشی، تا روز قبل از اعلام نتایج، امکان تغییر و ویرایش تاریخ درخواستی و اطلاعات همراهان وجود خواهد داشت.

رزرو واحد خالی :

متقاضياني که موفق به ثبت نام در قرعه کشي در موعد مقرر نشوند و يا در قرعه کشي پذيرفته نشده باشند با مراجعه به بخش کاربری خود و انتخاب گزينه "رزرو واحد خالي" در صورت وجود جالي خالي يا انصرافي درخواست خود را در سیستم ثبت، و با مراجعه به دفتر زائرسرا در مهلت تعیین شده ( تنها یک روز کاری ) جهت قطعي کردن درخواست خود اقدام نمایند که در غير اين صورت درخواست شما باطل و واگذرا خواهد شد.

 • در صورتی که تاریخ مهلت قطعی کردن رزرو یکی از روز های پنج شنبه و جمعه و یا تعطیل رسمی باشد، تاریخ مهلت شما تا اولین روز کاری بعد به صورت خودکار تمدید خواهد شد.

پس از انجام رزرو چه از طريق قرعه کشي و يا رزرو موقت، کاربر مي بايست با به همراه داشتن کارت شناساي تمامي افراد ( شناسنامه و کارت ملي ) و یک کارت بانکی جهت قطعي کردن رزرو به دفتر زائرسرا در شهر مقدس قم مراجعه نماید.

 • افرادي که به اصل کارت شناسائي آنها دسترسي نيست، کپي کارت شناسائي آنها و یا ارائه تصویر کارت شناسائی (در مبایل یا تبلت) هنگام ارائه مدارک الزامي است.
 • کاربرانی که امکان مراجعه حضوری به دفتر زائرسرا در شهر مقدس قم را ندارند می توانند طبق بند پایانی شرایط و مقررات زائرسرا نسبت به پرداخت وجه اقدام نمایند و تصویر مدارک (تصویر رسید پرداختی + تصویر کارت ملی تمامی افراد - بچه هایی که کارت ملی ندارند شناسنامه - افراد غیر ایرانی گذرنامه) را از طریق ارسال مدارک جهت قطعی کردن رزرو در سایت ارسال کنند.
 • در صورت عدم مراجعه و یا ارسال مدارک جهت قطعی کردن رزرو در مدت زمان تعیین شده، درخواست شما انصراف تلقی شده و واگذار می شود.
 • پس از تطبیق مدارک و قطعی شدن رزرو توسط دفتر زائرسرا، نسبت به چاپ برگ پذیرش (چاپ الزامی) و ارائه آن هنگام پذیرش در زائرسرای مشهد مقدس اقدام فرمایید.

پس از تطبیق و تایید مدارک توسط دفتر زائرسرا و قطعی شدن رزرو، هر گونه تغيير در تاریخ درخواستی و یا اطلاعات همراهان، فقط با مراجعه حضوری و یا تماس با دفتر زائرسرا میسر خواهد بود.

 • توجه فرمایید که فرصت تغییر تاریخ درخواستی حداکثر تا ده روز قبل از حرکت و امکان تغییر اطلاعات همراهان تا یک روز مانده به حرکت خواهد بود.

واحد هاي زائرسرا به صورت سوئيتي بوده و هر سوئيت از يک هال، يک آشپزخانه و يک سرويس بهداشتي و حمام تشکيل شده و داراي همه امکانات از قبيل : يخچال، اجاق گاز، لوازم پخت و پز، رختخواب، وسايل سرمايشي و گرمايشي و ... مي باشد و زائران محترم نياز به همراه بردن وسيله اي ندارند.

 • استفاده از تلویزیون در زائرسرا جایز نیست.
 • زائرسرا داری پارکینک نیز می باشد ولی به صورت محدود.

دقت فرمائید که ساعت ورود و شروع پذیرش از ساعت 7 صبح تاریخ شروع اقامت می باشد و ساعت خروج از زائرسرا و تحویل سوئیت، روز پایان اقامت حداکثر تا ساعت 16 خواهد بود.


به هر متقاضی فقط یک سوئیت تعلق می گیرد؛ توجه داشته باشید که واحد مذکور فقط برای جنابعالی در نظر گرفته خواهد شد و قابل انتقال به غیر نمی باشد.


حسن سابقه شما در استفاده قبلی از زائرسرا که توسط مسئولین زائرسرای مشهد به این دفتر اعلام می شود، در استفاده بعدی موثر است و در صورت وجود سوء سابقه ( برای مثال عدم رعایت نظافت و یا عدم رعایت مقررات زائرسرا ) تا سه سال محرومیت به دنبال خواهد داشت.

 • خسارات وارده به اموال و اثاثیه واحد اقامتی بر عهده زائر خواهد بود.

در صورت انصراف از رفتن، با توجه به کثرت درخواست کنندگان، مراتب را طبق مقررات تعیین شده اعلام نموده که در غیر این صورت طبق مقررات تعیین شده شامل جریمه خواهید شد.

 

شرایط ابطال رزرو جهت استرداد وجه پرداختی

انصراف از رزرو وجه قابل استرداد
  قبل از  10  روز  تا  تاریخ  اقامت   استرداد کامل  وجه
  10  روز  تا  6   روز  قبل از  تاریخ  اقامت   کسر  20  درصد از  وجه پرداختی
  5   روز   تا   3  روز  قبل از  تاریخ  اقامت   کسر  30  درصد از  وجه پرداختی
  دو  روز  تا  تاریخ  اقامت   کسر  50  درصد از  وجه پرداختی
  یک  روز  تا  تاریخ  اقامت   کسر  70  درصد از  وجه پرداختی
  پس از تاریخ  اقامت   وجه مسترد نخواهد شد

 

 • رزرو هایی که در بازه زمانی ده روز تا تاریخ حرکت و بعد از آن ثبت می گردند و سپس قطعی می شوند فرصت انصراف نخواهند داشت و طبق جدول شامل جریمه خواهند شد.
 • تعطیلات رسمی و ساعات غیر اداری ملاک عمل نمی باشد و در صورت تقارن با چنین تعطیلاتی، متقاضی می بایست زودتر از زمان ذکر شده اقدام به انصراف نماید.
 • در صورتي که حادثه غير مترقبه اي براي شما اتفاق بي افتد که منجر به انصراف بي موقع شود، فقط در صورت ارائه مدارک معتبر و مستند به دفتر زائرسرا و تاييد مدارک موجود، محروميت شما برداشته خواهد شد.
 • چنانچه به علت موارد اظطراری (رخداد بلایای طبیعی و حوادثی خارج از کنترل و اراده دو طرف) رزرو انجام شده توسط دفتر زائرسرا لغو گردد، وجوه دریافتی عیناً به مسافر مسترد می شود.

هزینه اقامت :

جهت اقامت در زائرسرا فقط هزينه مختصری براي خدمات آب، برق، گاز، سرايداری و ساير خدمات، برای هر سوئیت (دو تا سه نفر) به ميزان هر یک روز اقامت ۱۰۰.۰۰۰ تومان دريافت و به ازای اضافه شدن هر یک نفر مبلغ ۱۰.۰۰۰ تومان به هزینه اقامت اضافه خواهد شد. هزينه هاي ديگر از قبيل هزينه کارمندان، نگهداري زائرسرا، تعميرات و نيازهاي ديگر از طرف دفتر حضرت آيت الله العظمي مکارم شيرازي مدظله پرداخت مي شود