زائر سرای امام باقر و امام صادق (علیهما السلام)مشهد مقدس تحت اشراف دفتر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی (مد ظله)

شرایط و مقررات استفاده از زائرسرا

پذيرش فقط به صورت خانوادگي انجام مي شود که همه مي بايست از محارم باشند

 • از پذيرش به صورت مجردي ( فقط مرد يا زن ) و يا بصورت انفرادي معذوريم.
 • از پذيرش به صورت گروهي و اردوئي ( بیشتر از دو سوئیت همزمان ) معذوريم.

حداکثر پذيرش 5 نفر ( سرپرست + 4 نفر همراه ) مي باشد.

 • افراد بالای یک سال، یک نفر محسوب می شوند و می بایست نام آنها جزء همراهان ثبت شود.
 • فقط نام کساني که در سيستم ثبت شده و توسط دفتر زائرسرا به تاييد رسیده باشد پذيرش خواهند شد، در غير اين صورت به هیچ وجه در زائرسرا پذیرش نخواهند شد.
 • پذیرش در زائرسرای مشهد مقدس فقط بر اساس شناسنامه افراد انجام می گیرد و از پذیرش با عقدنامه های موقت، کارت ملی، و مدارک دیگر معذوریم.
 • در صورت مغايرت اطلاعات سرپرست و همراهان با کارت شناسايي آنها، درخواست باطل و واگذار خواهد شد.
 • دقت فرمایید نام و نام خانوادگی سرپرست و تمامی همراهان می بایست به صورت کامل همراه با پسوند و پیشوند ثبت شده در شناسنامه نوشته شود. ( برای مثال سید علی حسیني با پيشوند سيد و یا محمد کاظمی فردوئی با پسوند فردوئی ). 

حداکثر مدت اقامت 7 روز و 6 شب و حداقل مدت اقامت 3 روز و 2 شب مي باشد.

 • مدت اقامت در ماه مبارک رمضان 11 روز و 10 شب مي باشد.
 • مدت اقامت در ایام شلوغ سال ( مثل سه ماه تابستان و تعطیلات نوروز ) حداکثر 5 روز و 4 شب می باشد.
 • ثبت نام نوروز و سه ماه تابستان فقط مخصوص طلاب می باشد

هر شخص ( به عنوان سرپرست يا همراه ) فقط يک بار در سال مي تواند از زائرسرا استفاده کند.

 • براي مثال اگر فردي در يکي از برج هاي سال 94 استفاده کرده باشد، استفاده بعدي وي بايد در سال 95 باشد.

رزرو هر برج ابتدا به صورت قرعه کشی انجام می گردد که پس انجام قرعه کشی در برج مربوطه، کاربرانی که نام آنها در قرعه کشی پذیرفته نشود و یا موفق به ثبت نام در قرعه کشی نشوند می توانند از قسمت رزرو واحد خالي در صورت وجود جای خالی یا انصرافی جهت رزرو اقدام نمایند.

ثبت نام در قرعه کشي :

جهت ثبت نام هر برج مي بايست دو برج قبل از آن ( از روز اول تا دهم برج ) به سايت مراجعه و درخواست خود را ثبت کنيد. بعد از مهلت ثبت نام و بررسي صحت اطلاعات ثبت شده، نتايج قرعه کشي در روز تعیین شده اعلام و پذيرفته شدگان با مراجعه به دفتر زائرسرا در مهلت تعیین شده همراه با مدارک تمامي افراد جهت قطعي کردن رزرو اقدام خواهند کرد.

 • به طور مثال اگر شخصي متقاضي برج اسفند باشد، مي بايست جهت ثبت نام در قرعه کشي از يکم تا دهم دي ماه به سايت مراجعه و درخواست خود را ثبت کند.
 • افرادي که نام آنها در قرعه کشي ثبت شده باشد و در قرعه کشي پذيرفته نشده باشند به هيج وجه امکان جابجايي با سایر درخواست هایی که در قرعه کشي پذیرفته شده اند را نخواهند داشت.
 • در صورت مشاهده ثبت نام بيش از دو سوئيت هم زمان، در هر مرحله از ثبت نام تمامي درخواستها باطل خواهد شد.
 • پس از ثبت نام در قرعه کشی، تا روز قبل از اعلام نتایج، امکان تغییر و ویرایش تاریخ درخواستی و اطلاعات همراهان وجود خواهد داشت.

رزرو واحد خالی :

متقاضياني که موفق به ثبت نام در قرعه کشي در موعد مقرر نشوند و يا در قرعه کشي پذيرفته نشده باشند با مراجعه به بخش کاربری خود و انتخاب گزينه "رزرو واحد خالي" در صورت وجود جالي خالي يا انصرافي درخواست خود را در سیستم ثبت، و با مراجعه به دفتر زائرسرا در مهلت تعیین شده ( تنها یک روز کاری ) جهت قطعي کردن درخواست خود اقدام نمایند که در غير اين صورت درخواست شما باطل و واگذرا خواهد شد.

 • از آنجایی که ساعت کار دفتر زائرسرای قم شنبه تا چهارشنبه می باشد، در صورتی که آخرین مهلت مراجعه روز پنج شنبه یا جمعه باشد، آخرین مهلت جهت قطعی کردن درخواست، شنبه هفته بعد خواهد بود.

پس از انجام رزرو چه از طريق قرعه کشي و يا رزرو واحد خالي، کاربر مي بايست پس از چاپ فرم درخواست و مهر و امضاء کردن قسمت تاييدیه معرف نزد نهاد مربوطه، هنگام ارائه فرم درخواست با به همراه داشتن کارت شناساي تمامي افراد ( فقط شناسنامه و کارت ملي ) به ضميمه فيش پرداختي جهت تاييد و قطعي کردن درخواست خود اقدام نمایید.

 • افرادي که به اصل کارت شناسائي آنها دسترسي نيست، کپي کارت شناسائي آنها ( کارت ملي ) هنگام ارائه فرم درخواست الزامي است.
 • کاربران شهرستانی می توانند توسط واسطه ای فرم و مدارک خود را (فرم تایید شده و کپی کارت ملی تمامی افراد) به ضمیمه فیش پرداختی به دفتر زائرسرا جهت قطعی کردن درخواست خود تحویل و برگ پذیرش خود را اخذ نمایند.
 • کاربران شهرستانی که واسطه ای در شهر مقدس قم ندارند می توانند از طریق قسمت ارسال مدارک در بخش کاربری خود نسبت به ارسال مدارک و پرداخت وجه طبق بند پایانی شرایط و مقررات زائرسرا (تصویر فرم تایید شده و رسید پرداختی و تصویر صفحه اول کارت ملی تمامی افراد) جهت قطعی کردن درخواست خود اقدام نمایند.

تاييديه معرف ‌:

تاييديه مي بايست همراه با مهر نهاد مربوطه و تنها از طرف نهادها يا موسسات دولتي و حوزوي و ثبت شده، مانند دفاتر ائمه جمعه، شوراي مديريت، مجمع نمايندگان طلاب، دفاتر آيات عظام، مدارس، و يا مساجد باشد.


پس از تایید مدارک توسط دفتر زائرسرا و گرفتن فرم پذیرش، هر گونه تغيير در تاریخ درخواستی و یا اطلاعات همراهان، فقط با مراجعه حضوری به دفتر زائرسرا میسر خواهد بود؛ توجه فرمایید که فرصت تغییر تاریخ درخواستی حداکثر تا ده روز قبل از حرکت و امکان تغییر اطلاعات همراهان تا یک روز مانده به حرکت خواهد بود.


واحد هاي زائرسرا به صورت سوئيتي بوده و هر سوئيت از يک هال، يک آشپزخانه و يک سرويس بهداشتي و حمام تشکيل شده و داراي همه امکانات از قبيل : يخچال، اجاق گاز، لوازم پخت و پز، رختخواب، وسايل سرمايشي و گرمايشي و ... مي باشد و زائران محترم نياز به همراه بردن وسيله اي ندارند.

 • استفاده از تلویزیون در زائرسرا جایز نیست.
 • زائرسرا داری پارکینک نیز می باشد ولی به صورت محدود.

دقت فرمائید که ساعت ورود هفت صبح در نظر گرفته شده و ساعت خروج از زائرسرا در روز آخر حداکثر چهار بعد از ظهر می باشد.


به هر متقاضی فقط یک سوئیت تعلق می گیرد؛ توجه داشته باشید که واحد مذکور فقط برای جنابعالی در نظر گرفته خواهد شد و قابل انتقال به غیر نمی باشد.


حسن سابقه شما در استفاده قبلی از زائرسرا که توسط مسئولین زائرسرای مشهد به این دفتر اعلام می شود، در استفاده بعدی موثر است و در صورت وجود سوء سابقه ( برای مثال عدم رعایت نظافت و یا عدم رعایت مقررات زائرسرا ) تا سه سال محرومیت به دنبال خواهد داشت.


در صورت انصراف از رفتن، با توجه به کثرت درخواست کنندگان، مراتب را طبق مقررات تعیین شده اعلام نموده که در غیر این صورت حداقل تا سه سال از پذیرش مجدد معذوریم.

 

  تاریخ ثبت رزرو  /  تاریخ ثبت انصراف

  فرصت انصراف از رزرو

  وجه استردادی

  بیشتر از  10  روز تا  تاریخ  اقامت

  قبل از  10  روز تا  تاریخ  اقامت

  استرداد کامل  وجه

  10  تا  6  روز تا  تاریخ  اقامت

  قبل از  5  روز تا  تاریخ  اقامت

  کسر  10%  از کل  وجه

  5  تا  3  روز تا  تاریخ  اقامت

  قبل از  3  روز تا  تاریخ  اقامت

  کسر  25%  از کل  وجه

  2  روز تا  تاریخ  اقامت

  فقط در همان روز ثبت رزرو

  کسر  %50  از کل  وجه

  یک  روز تا  تاریخ  اقامت

  مهلت  انصراف  ندارد

  وجه مسترد نخواهد شد

 

 • تعطیلات رسمی و ساعات غیر اداری ملاک عمل نمی باشد و در صورت تقارن با چنین تعطیلاتی، متقاضی می بایست زودتر از زمان ذکر شده اقدام به انصراف نماید.
 • در صورتي که حادثه غير مترقبه اي براي شما اتفاق بي افتد که منجر به انصراف بي موقع شود، فقط در صورت ارائه مدارک معتبر و مستند به دفتر زائرسرا و تاييد مدارک موجود، محروميت شما برداشته خواهد شد.
 • توجه فرمایید که استرداد وجه طبق تاریخ انصراف در سیستم انجام می گردد و در صورتی که کاربر حتی انصراف به موقع بدهد، طبق مقررات شامل جریمه خواهد شد.

جهت اقامت در زائرسرا فقط هزينه مختصري براي خدمات آب، برق، گاز، سرايداري و ساير خدمات به ميزان هر روز 15.000 تومان ( براي سه نفر و کمتر ) و 20.000 تومان ( براي بيشتر از سه نفر ) در قم دريافت مي شود. هزينه هاي ديگر از قبيل هزينه کارمندان، نگهداري زائرسرا، تعميرات و نيازهاي ديگر از طرف دفتر حضرت آيت الله العظمي مکارم شيرازي مدظله پرداخت مي شود.


 

پرداخت غیر حضوری وجه (کارت به کارت با شناسه واریز) فقط مخصوص کاربران شهرستانی 

 

راهنمای پرداخت از طریق خودپردازها

 1. انتخاب گزینه «انتقال وجه»
 2. انتخاب گزینه «به کارت دیگر»
 3. انتخاب گزینه «با شناسه واریز»
 4. وارد کردن شناسه واریز
 5. وارد کردن مبلغ مورد نظر
 6. وارد کردن شماره کارت مقصد به نام صندوق قرض ­الحسنه دفتر تبلیغات اسلامی
 7. تایید نهایی

 

 

            شماره کارت (بانک ملی)

                      شناسه واریز

          از طریق خودپردازهای متصل به شبکه شتاب   

             6037991899529527

                       17063853 

 

 • مبالغ انتقال یافته از این طریق در روز کاری بعد به حساب منتقل شده و رزرو کاربر در روز کاری بعد از پرداخت با تایید دفتر زائرسرا در صورت کامل بودن مدارک قطعی خواهد شد.
 • ارسال تصویر رسید پرداختی همراه با تصویر فرم و کارت های ملی الزامی است.
 • همه کارت های متصل به شبکه شتاب جهت انتقال و پرداخت وجه امکان پذیر خواهد بود.